سرخط

5 گام مهم برای شروع تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه

1) یک رشته و دانشگاه را انتخاب کنید

شما می‌توانید تحصیلات خود را در دانشگاه‌هایی که در سطح جهانی آموزش با کیفیت ارائه می‌دهند، به زبان‌های ترکی، انگلیسی یا زبان‌های دیگر ادامه دهید و در ترکیه مشغول به کار شوید تا حرفه‌تان را توسعه دهید. شما می‌توانید با راهنمایی مشاوران مؤسسه (ارتباط با ما) ، رشته مورد نظرتان را بر اساس معیارهای خود انتخاب کرده و دانشگاهی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید. همچنین جهت مشاهده ظرفیت های 2023-2024 دانشگاه های کشور ترکیه برای خارجی ها میتوانید روی لینک کلیک کنید.

bogazici university

 

2) آشنایی با شهریه ها سالانه دانشگاه ها و بورسیه ها

اگر می‌خواهید برای تحصیل در ترکیه از بورسیه یا تخفیف بهره‌مند شوید، گزینه‌های مختلفی در اختیار دارید. با این حال، به یاد داشته باشید که فرصت‌ها و مزایای ارائه شده توسط مؤسسات و دانشگاه های اختصاص دهنده تخفیفات و بورسیه ها متفاوت است. شما می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره تخفیفات و بورسیه های موجود را در وب سایت رسمی دانشگاه انتخابی خود ببینید یا با تماس با مشاورین مؤسسه از آنها آگاه شوید. (ارتباط با مشاورین)

ظرفیتها و شهریه برخی دانشگاه های معتبر دولتی کشور ترکیه را می توانید اینجا مشاهده کنید

به طور کلی برای دانشجویانی که می‌خواهند به صورت بورسیه در ترکیه تحصیل کنند؛ گزینه‌های مختلفی شامل بورس‌های ارائه شده توسط جمهوری ترکیه، بورس‌های ارائه شده توسط کشور محل اقامت خود دانشجوها، بورس‌های ارائه شده توسط انواع مؤسسات و سازمان‌های ملی و بین‌المللی، و بورس‌های خود دانشگاه‌ها وجود دارد. امکانات و میزان بورس‌های ارائه شده توسط این مؤسسات متفاوت است. برخی از این مؤسسات همچنین ممکن است هزینه‌های حمل و نقل بین المللی شما از کشور خود به ترکیه را نیز تامین کنند. میزان بورس ماهانه هم بسته به سطح تحصیلی دانشجویان بین‌المللی متغیر است.

شما می‌توانید بررسی کنید که در وب‌سایت دانشگاه خود چه بورس‌هایی موجود است و از صفحه جزئیات، اطلاعات کلی را بدست آورید. علاوه بر این، برنامه ترکیه بورسلاری(Türkiye Bursları) و برنامه‌های بورسیه ارائه شده توسط سازمان آموزش عالی ترکیه (YÖK) نیز وجود دارد.

metropolsaadatabad

بورسیه سازمان آموزش عالی ترکیه مخصوص دانشجویان بین‌المللی

این بورس برای دانشجویان بین‌المللی در سطوح لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در کشورهایی که با سازمان آموزش عالی ترکیه قرارداد امضا کرده‌اند، طراحی شده است. با این برنامه، در صورتی که دانشجوها دارای گواهی توانایی زبان ترکی نباشند، یک سال دوره آمادگی زبان ترکی برای آنها ارائه می‌شود.


ترکیه بورسلاری
ترکیه بورسلای ، علاوه بر ارائه حمایت مالی، هدف اصلی این را دارد که دانشجویان خارجی را در برنامه‌های آموزشی مورد نظر در دانشگاه حمایت کند. این برنامه از سایر برنامه‌های بورس جهانی به خاطر این ویژگی منحصربه‌فردش متمایز است. هدف بورس ترکیه، علاوه بر ارتقاء آموزش دانشجویان در دانشگاه، اطمینان از این است که آنها در طول اقامت‌شان در ترکیه از فعالیت‌ها و فرهنگ‌های اجتماعی بهره‌مند شوند. این برنامه بورس، نیازهای دانشجویان اعم از اسکان و بیمه بهداشتی را نیز در طول دوره تحصیلی پوشش می‌دهد.

 

3) مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام را آماده کنید

پس از انتخاب دانشگاه ، تنها کاری که باید انجام دهید، جمع‌آوری مدارک ثبت نام مورد نیاز است. این مدارک ممکن است بسته به دانشگاه و برنامه مورد نظر تغییر کند؛ زیرا دانشگاه‌ها هریک شرایط خود را برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی تعیین می‌کنند. برای دریافت اطلاعات در مورد مدارک مورد نیاز توسط دانشگاه،می توانید صفحات معرفی دانشگاه‌ها را بررسی کنید.

جهت اطلاع از مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام دانشگاه ها می توانید با مشاورین خبره مؤسسه مشورت کنید. (ارتباط با ما)

 


4) بررسی معیارهای آزمونی
برای پذیرش در برنامه تحصیلی مورد نظر خود در ترکیه، ممکن است نیاز باشد که شما در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنید ، یا نیاز به نمره زبان یا نمره آزمون سنجش استعداد تحصیلی داشته باشید. به علاوه، ممکن است نمرات آزمون‌هایی که در کشور خود شرکت کرده‌اید یا آزمون‌های اضافی ای که دانشگاه شما ممکن است برگزار کند، نیز مورد نظر باشد. جهت کسب اطلاعات دقیقتر می توانید با مشاورین مؤسسه ما به صورت کاملا رایگان در ارتباط با شید. (تماس با مشاورین)

 

5) اخذ اقامت دانشجویی کشور ترکیه

پس از ورود به ترکیه و تکمیل ثبت‌نام دانشگاه ، مهمترین کاری که باید انجام دهید، اقدام به درخواست اقامت کشور ترکیه است. پس از پر کردن فرم درخواست اقامت در سایت اداره مهاجرت کشور ترکیه ، باید در روز و ساعت مصاحبه که به شما اطلاع داده می‌شود، به اداره مهاجرت استان محل اقامت خود مراجعه کرده یا از طریق دفتر بین‌المللی دانشجویان دانشگاه، ارسال مدارک خود را انجام دهید. با دریافت کارت اقامت و شماره شناسایی خارجی (YU) امکان انجام تمام کارهای رسمی شما از جمله امور بانکی در مدت اقامت در ترکیه فراهم می‌شود.

در مدت اعتبار کارت اقامت شما، می‌توانید در ورود و خروجهای ترکیه از آن استفاده کنید و نیازی به درخواست ویزای جدید نخواهید داشت. تجدید اقامت قبل از انقضاء مهم است.

به عنوان دانشجو، از پرداخت هزینه کارمزد درخواست اقامت معاف هستید و تنها پرداخت هزینه کارت اقامت الزامی است.

 

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید
دسترسی آسان به این برگه tehranmetropol.ir/186.aspx

تماس با ما

چنانچه نیاز به مشاوره دارید، اطلاعات تماس خود را بگذارید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.
تهران، سعادت‌آباد، بلوار دریا، روبه‌روی خیابان صراف‌ها، پلاک 54، واحد 10
تلفن: 02188562177-9
همراه: 09332078261
09371733570